fbpx

Tak jako každý rok, několik dní před otevřením registrací na následující ročník, i letos ASO v čele s D.Casterou oznámili první podrobnosti k lednovému dobrodružství v saudské poušti. Dakar 2022 zná svoji rámcovou trasu i termíny startu a cíle.

Třetí Dakar rallye Saudské Arábii přinese několik změn co do startu závodu a jeho trasy. Na rozdíl od předchozích let se nebudou přejímky, ani slavnostní zahajovací ceremoniál odehrávat v přímořském městě Jeddah, ale téměř 1000 kilometrů vzdáleném, historicky poutním městě Ha´il. Zde dle organizátorů proběhnou na jednom místě jak administrativní a technické přejímky, tak zahajovací pódium. Zároveň se zde 1.1.2022 počítá se startem prologu. 

Závod jako takový potrvá dva týdny včetně volného dne v hlavním městě Riyadhu. Jen pro zajímavost dodáme, že hlavní město Saudské Arábie je 15x větší než Paříž a má více jak 6 milionů obyvatel. 

Dakar 2022 – trasa

Velice důležitou informací je, že se Dakar tentokrát nebude pomalu v průběhu etap posouvat na sever země, ale naopak spíše k jihu. Do míst tzv. „Empty Quarter„, neboli Pusté končiny zavítá podobně velký závod nejspíš vůbec poprvé a tak čtvrtá největší poušť na světě o velikosti neuvěřitelných 650 000 km² (cca jako kdybychom zasypali Francii s Itálií pískem) bude nejspíše zárukou nekonečného terénu plného písku a dun.

Co se týče technických změn, ničeho velkého jsme se nedočkali. Ke zdokonaleným airbagovým vestám, které sami pomáháme francouzské firmě Helite vyvíjet, budou připraveny elektronické roadbooky také pro MOTO kategorii, nicméně pouze pro závodníky třídy ELITE. To jsou v podstatě jen tovární týmy a pár vybraných privátních týmu. Pro Dakar 2022 to prozatím nemáme potvrzené, ale nejspíš bychom se mezi ELITE týmy měli od dalšího Dakaru zařadit my, privátní tým z České republiky

Maratónské etapy budou dvě a dvě budou také smyčky, díky kterým se nebude třeba tolik přesouvat. Přesný počet kilometrů, ať už celkových, nebo jednotlivých etap známy nejsou. Registrace se otevřou příští týden a my budeme opět u toho! 

Sdílejte: