fbpx

Ne nadarmo se říká, že Rallye du Maroc je malý Dakar. Světová konkurence, totožná navigace a týden v náročné poušti plný spousty ostrých kilometrů. Velká prověrka pro všechny závodníky, kteří chtějí zdolat rallye Dakar. Jako jediný Čech se mezi světovou elitou pral Milan Engel. Bohužel jen do třetí etapy, kde měl ošklivý pád a se zlomeninami byl vrtulníkem transportován do nejbližší nemocnice.

Kompletní soupiska továrních týmů doplněná o několik soukromých, včetně českého Orion – Moto Racing Group, se přijela do Maroka bojovat o světové body a také najet cenné kilometry v rámci nejobtížnější přípravy na dakarskou rallye. Ne nadarmo se Rallye du Maroc říká malý Dakar. V plánu bylo celkem 2650 kilometrů rozdělených do šesti etap včetně krátkého prologu. Favority závodu jsou bezpochyby jména jako Ricky Brabec, Matthias Walkner, nebo Pablo Quintanilla. O světové body přijel bojovat také Milan Engel, 18. muž posledního Dakaru. “Je to pro mě první ostrá zkouška po posledním Dakaru. Od té doby jsme se připravovali hlavně motokrosem a endurem, tak jsem zvědavý, jak se s navigací a motorkou opět zžiju”, pronesl Engel pře začátkem rallye.

A nebylo to vůbec špatné. V prologu z toho sice bylo 27. místo, ale další dvě etapy už Engel bojoval v TOP20. Třetí etapa měla v plánu porci 604 kilometrů, obtížnou navigaci a rychlé pisty mezi kameny. Jeden z nich zhruba v 70 km/h poslal Engela k zemi a všem nadějím na dobrý výsledek byl konec. “Celkem mě překvapilo, jak jsem na tom od začátku byl. První etapu jsem na tom byl dobře, cítil jsem rychlost a dařila se mi až na pár chyb navigace. Pak mě ale z ničeho nic nakopnul kámen, motorka se roztancovala a v mžiku jsem byl na zemi. Pak už jsem jen cítil, jak mi spadlo rameno dolů a křupe v klíční kosti,” popsal český závodník svůj pád. Od té chvíle český tým vyvíjel maximální úsilí dostat závodníka zpět do České republiky, jelikož první vyšetření odhalila zlomeninu klíční kosti, prasklinu na pánvi a také tři zlomená žebra. To se během jednoho dne povedlo, našlo se letadlo a ve středu večer se Engel bude hlásit v mladoboleslavské Klaudiánově nemocnici. “Je to škoda, protože jsme měli možnost najet velký počet kilometrů, ale hlavní teď je, aby byl Milan co nejdříve v pořádku. Jsme rádi, že se mu nestalo něco horšího, protože co jsme tak slyšeli, tak se právě v této etapě několik závodníků těžce zranilo. Byla zrádná,” dodal Ervín Krajčovič.

Milan Engel patří mezi stálice a připravuje se už na svůj osmý Dakar v řadě. “Milan od začátku navigoval dobře, je vidět, že ji má už zažitou. Na přesnější výsledky si musíme počkat, abychom věděli, jak na tom bude před Dakarem a jestli ho vůbec stihne. Snad ještě zvládneme alespoň nějakou přípravu a nebude muset na konci prosince odletět, aniž by neseděl na motorce,” uzavřel manager Orion – Moto Racing Group týmu.

Sdílejte: