fbpx

Čtvrtý podnik Hungarian Baja nabídl v kategorii motocyklů zajímavé závodění plné zvratů. Většinu z nich ovšem obstaraly penalizace, které byly rozdávány jako karty při mariáši. Martin Michek nakonec obsadil umístění v top5 a v celkovém hodnocení Světového poháru se posunul na třetí pozici.

Maďarská baja od začátku slibovala bitvu závodníků, kteří v celkovém hodnocení Dakaru 2021 patří mezi nejlepších patnáct. To se také potvrdilo a o nejvyšší příčky bojovali tovární závodníci Hero, Slovák Svitko a Michek z Orion – Moto Racing Group. Do každé etapy netradičně startovaly jako první automobily a buggy (tzv. SxS), což pro motocykly znamenalo daleko náročnější terén. Český závodník a desátý muž posledního Dakaru, Martin Michek potvrzoval roli favorita a držel se mezi nejlepšími. Pořadím postupně míchaly penalizace, ale vzhledem k tomu, že je obdrželi takřka všichni, rozestupy v celkovém hodnocení nebyly velké. Jediným bez penalizací byl francouzský nováček Doveze, který se po prvním dnu držel na druhém místě. Michek se držel po sobotě na pátém místě jen šest minut za vedoucím Bühlerem. “Byl to náročnější den, než jsem čekal. Trasa je rozbitá, úzká a jede se rychle. Musíme dávat pozor, abychom někde neudělali chybu, protože by mohla znamenat nepříjemný pád”, shrnul Michek sobotní den.

Do neděle závodníci vyráželi na 2x měřených 83 kilometrů. Druhé části se už však nedočkali, protože stejně jako v sobotu, byla organizátory zrušena. “Jednou jsou závody takové, jindy zase jiné. To k závodění patří a ne vždy se daří. Tento víkend si ale trochu musíme postěžovat na organizaci závodů, protože nám více méně zrušili polovinu kilometrů. Bylo to i díky tomu, že se startovalo celkem pozdě dopoledne a ne ráno, jak je tomu zvykem. Poté závod nabíral skluz a organizátoři se báli, že se bude dojíždět až později večer. Přijeli jsme závodit, závodníci riskují zdraví a nakonec to skončí takto”. Postěžoval si manager Orion – Moto Racing Group, Ervín Krajčovič. Michkovi tak poslední zrušená speciálka zhatila stíhací jízdu alespoň za čtvrtým místem, které bylo jen 20 sekund vzdálené. “Je to škoda. Doveze před námi byl jako jediný bez penalizací. V první části jsem na něj stáhl téměř šest minut a další necelá půlminuta by už byla hratelná. Přišli jsme o důležité body a jsme zklamáni z toho, že se stále něco měnilo, nebo rušilo. Děkuji celému týmu a budeme se těšit na další tréninky a závody”, dodal český závodník, který víkend zakončil pátým místem a po Hungarian Baja se posunul na celkové třetí místo v hodnocení Světového poháru.

Závod ovládl Němec Bühler, před Svitkem a Rodriguesem. Český tým bude absolvovat další baju v Portugalsku, kde celý seriál vyvrcholí velkým finále za dvojnásobný počet bodů.

Sdílejte: