fbpx

Máš za sebou prvních sedm etap na dakarské rallye v životě. Je Dakar takový, jaký si očekával, nebo úplně jiný?

Dakar pro měl vždy byl takovou celkovou neznámou. Každá etapa mě překvapuje čím dál tím víc. Od toho závodu jsem čekal, že to bude nejtěžší závod na světě a musím říct, že jsem opravdu zatím nic obtížnějšího nejel. Jsme lehce za druhou polovinou a uvidíme čím nás rallye překvapí v dalším průběhu.

Co sis říkal po první etapě, do které si startoval až jako 132. a dokončil ji na 30. místě? Bylo hodně náročné se prokousávat startovním polem dopředu?

Každý nováček si musí projít takovým vysokým číslem. Snažil jsem se do etapy dát vše co jsem uměl. Ale to dávám do svého závodění pokaždé, ať už jde o první, nebo osmou etapu. Odvedu maximum co umím a naučil se za ta léta v motocrossu. To že jsme se prokousali na 30. místo pro mě byla taková odměna za ten celý náročný den. Občas přišla i nějaká ta krizovka. Byl jsem rád, že to vše proběhlo bez pádu a dalším komplikací a já dojel na tak hezkém místě.

Postupně ses zabydlel mezi nejlepšími dvaceti závodníky. Jedeš hodně na hraně, nebo tam stále jsou rezervy?

Vůbec první dvacítka pro mě bylo spíš slovo do vzduchu. Teď se to stalo, ale nesmíme pominout, že vypadl Van Bevereen, Benavides a spousta dalších favoritů, kteří jedou o vítězství nebo TOP10. Je to pro mě překvapení, že jsem takhle dobře a přijde mi to až skoro neskutečné. Budu se snažit si užít každou etapu a uvidíme co se bude dít dál. Únava se pochopitelně pomalu projevuje, ale snažím se co nejlépe regenerovat a využít každou vlnou minutku k odpočinku.

Navíc bojuješ o titul nováčka roku, kde jsi zatím druhý o pouhé dvě minuty za Španělem Betriu. Hned za sebou jste i v celkové klasifikaci.

Nováčkovská kategorie se zatím vyvíjí hodně zajímavě. Chvíli jsem vedl, pak byl druhý a teď jsem si vedení vzal zase zpět. Je to přítel Laii Sainz, která má několik Dakarů za sebou a on ve světě rallye také není žádným nováčkem. Jen se nikdy nedostal sem na Dakar. Myslím, že je perfektně navigačně i fyzicky na tento závod připraven a zhruba ví, co od něj očekávat. Ale já se přijel o tuto cenu poprat a nedám nikomu nic zadarmo. Je to zajímavý souboj a uvidíme jak to půjde dál. Dám do toho maximum.

Potkáte se spolu i na trati?

Zatím jsme neměli tu možnost se potkat. Ze začátku jsme startovali každý s jiným čísem, ale pomalu se k sobě přibližujeme, takže je možné, že některou z dalších etap pojedeme spolu a zazávodíme si.

Jak se ti líbí v Saudské Arábii? Dá se to vůbec srovnat třeba s přípravou, kterou si absolvoval v Maroku nebo Tunisu?

Saudská Arábie je absolutně nový kontinent jak pro mě tak pro všechny ostatní závodníky. Jel jsem s týmem Orion – Moto Racing Group přípravný závod v Maroku (MS v dálkové rallye), který pořádá ASO což je i organizátor dakarské rallye. Tak nějak to tu běží podle jejich řádu, takže jsem teď zpětně vážně rád, že jsme s týmem takovou přípravu absolvovali. Ulehčilo mi to adaptaci.

Máš před sebou ještě několik tisíc kilometrů. S čím do nich půjdeš?

Do konce to bude ještě dlouhé a náročné. Půjdu do toho s odhodláním, abych nezklamal fanoušky a mohli u nás v ČR žít tímto sportem, protože si to zaslouží. Budu mít v hlavě sponzory, partnery, všechny kteří nám pomáhají a bez kterých bychom tady nemohli být a závodit. Chci, aby všichni co při mě stojí, ať už to je můj tým nebo moje rodina mohli být hrdí na to, co tady odvádím za práci a výsledky.

Sdílejte: