fbpx

Po vulkanické etapě plné kamení došlo na rychlé písčité cesty. A to jezdcům z týmu Orion – Moto Racing Group sedlo. Martin Michek dojel ve druhé etapě Dakarské rallye šestnáctý, v průběžném pořadí stále drží skvělé desáté místo. Svižné tempo předvedl na trati Milan Engel, který byl v cíli na 24. příčce. Časově si polepšil také Dušan Drdaj – v cíli byl osmadvacátý a celkově poskočil na 32. příčku. O deset míst dopředu se posunul Martin Prokeš, který je nyní na 51. místě. To Jaromír Romančík po technických problémech ztratil. V pondělí čeká jezdce další porce 400 měřených kilometrů.

Byli rozbití, psychicky vyčerpaní… První etapa letošní Dakarská rallye připravila všem nejtěžší úvod za pět ročníků v Saudské Arábii. Docházelo ke zraněním a motocykloví jezdci museli překonávat trialový terén plný kamenů a skal. V neděli se profil etapy změnil. Docela hezká speciálka, poměrně dost rychlá. Užil jsem si jí,těšilo Martina Michka, který v cíli dojel o šestnáct minut za vítězem. Jak už to ale na této soutěži bývá, žádný den není bez komplikací.

Bohužel mi bounul airbag, nevím z čeho. Asi jak jsem v dunách jel rychle a skákal, tak se to v kombinéze otevřelo pod tím tlakem. Pak jsem měl dva menší pády, jinak vše v pohodě. Zároveň nám pořadatel připravil hodně speed limitů, ze 150 km/h jsme museli brzdit na 30 km/h. Žaludek z tohomálem vyletěl ven,popsal Michek, který byl s výsledkem spokojený. Jakékoliv umístění v první dvacítce je v nadupané motocyklové kategorii pro českého jezdce velkým úspěchem. V průběžném pořadí navíc drží desátou příčku a ztrácí pouze 22 minut na lídra.

Engel si odpočinul

Také pro zkušeného Milana Engela byl začátek letošního ročníku Dakaru hodně náročný. Do druhé etapy nastoupil s jasným strategickým záměrem. „Věděl jsem, že za mnou vystartují dobří piloti, kteří v sobotu hodně bloudili. Nechal jsem se právě jimi předjet a jel s nimi až do cíle. Navigačně jsem si odpočinul a užil si jízdu za motorkou. Včera jsem totiž navigoval tak, že mě z toho bolela hlava. Bylo to úplně super,“ pochvaloval si Engel, který je průběžně čtyřiadvacátý a na čelo ztrácí 56 minut.

Nováček Dušan Drdaj rovněž 400 měřených kilometrů zvládl, elegantně! Už ráno na startu jsem zvolil taktiku šetření techniky a těla, protože po včerejšku jsem byl unavený a bolavý. V neděli se mi to líbilo mnohem víc, odsýpalo to, neudělal jsem žádnou navigační chybu. Uvidíme, jestli se to vyplatilo,říkal v cíli úspěšný motokrosař, který na nejrychlejší ztratil půlhodinku a v celkovém pořadí se posunul o čtyři místa na 32. příčku.

Do dobré pohody se dostává také Martin Prokeš, specialista na vytrvalostí soutěže. Sobota ho kamenitým profilem tolik neoslovila, v neděli si jízdu po menších dunách a písku velice užíval. A dokonce pomohl dalším českým účastníkům. „Bylo to o sto procent lepší oproti sobotě, jelo se mi parádně. Dojel jsem tam kluky Davida Pabišku a Libora Podmola. Špatně najeli na jeden waypoint, tak jsem je vedl. S Liborem jsem to dotáhl už do cíle, jeli jsme v celkem dobrém tempu. Ke konci to bylo horší, dojížděli nás auta a strašně se prášilo. Jeli jsme fakt opatrně,popisoval v cíli 47. závodník, který se posunul v celkovém pořadí na 51. místo. To Jaromír Romančík měl na trati problémy v palivovém ústrojí své motorky a opravou ztratil více než několik hodin. Na trati byl přes 7 hodin a do cíle se dostal na 120. místě.